טיפים לשילוב של צמחייה אורגנית בחצר הגינה

חומרי הדברה שמהווים סכנה לבריאות ולסביבה הובילו רבים להחלטה כי הם מעוניינים לגדל את הפירות, הירקות והתבלינים שלהם בצמחייה ביתית בשיטת הגידול האורגני.


גידול אורגני – מדוע?

גידול רגיל של פירות וירקות הוא גידול בו מרססים את הפירות והירקות במיני חומרים כימיים וזאת על מנת למגר את המזיקים מהגידולים השונים. אם בעבר, החומר בו השתמשו היה יעיל, תוך פרק זמן קצר המזיקים הצליחו לגבור עליו וכך החלו מדי תקופה לרסס את הגידולים השונים בכימיקלים חזקים יותר ויותר. נכון להיום החומרים כה חזקים עד כי הם חודרים לפירות וירקות והתוצאה היא שכל מי שקונה ירקות שאינם אורגנים, אוכל ירקות ופירות מרוססים בחומרים שלאורך זמן יכולים לגרום לנזקים בריאותיים משמעותיים. בשנים האחרונות, המודעות גדלה ואנשים רבים התחילו בגידול אורגני בחצר הגינה. בשורה התחתונה ניתן לומר כי גידול אורגני משמע אכילת מזון בריא שגידולו אינו פוגע בסביבה.
​​​​​​​

צמחייה אורגנית ועוד- נקודות החשובות

  • אפשרויות- יש מספר דרכים באמצעותן ניתן לגדל כל מיני דברים בצורה אורגנית, אם מדובר על גידול אורגני בשיטת החממה הביתית, גידול אורגני ורטיקאלי, הנבטה של זרעים, צמחייה בחצר הבית ועוד.
  • התאמה והעדפה- חשוב לבדוק מה המשפחה אוהבת לאכול ומהי כמות הצריכה השבועית והחודשית של המשפחה ובהתאם להחליט אילו ירקות, פירות ותבלינים הוא מעוניין לגדל. בנוסף, יש לבדוק את שטח האדמה בגינה, סוג האדמה, כמות האור באותו אזור והתאמת כל אלו לצמחייה אותה מעוניינים לגדל.
  • תקציב והחלטה- צמחייה אורגנית יכולה לכלול ירקות, צמחיים שנתיים, עצי פרי, צמחי תבלינים וכל אחד צריך להגיע להחלטה מה התקציב שלו לבניית צמחייה זו ומה גודל הצמחייה הרצוי.
  • תכנון- חשוב לתכנן בקפידה את כל הקשור אל הקמת הגינה האורגנית והצמחייה המתאימה לגינה. יש לקחת בחשבון שלצמחים המקומיים יש יכולת התאקלמות טובה יותר מאשר צמחים שהביאו לארץ ממדינות אחרות.
  • עונות השנה- יש צמחים שגדלים רק בעונות מסוימות בשנה. לכן, אם מעוניינים בצמחייה שתהיה פעילה לאורך כל השנה יש לבחור צמחים מסוגים שונים שגדלים בתקופות שונות.
 
 
 
תפריט דף הבית